Koçluk nedir?

Koçluk psikologluk veya mentörlük ile çok karıştırılan bir konudur. Koçluk danışmanlık değildir, mentörlük değildir tavsiye vermez; asla akıl vermez. Psikologluk veya psikiyatri değildir. Psikolog veya psikiyatri geçmiş ve gelecek arasında tedaviye yönelik çalışır. Koçluk tedavi etmez. Bugünden geleceğe yönelik bakar. Bilgi aktarımı değildir. Öğretmen, arkadaş, patron ve çalışan değildir. Birini bir yerden bir yere götürme anlamına gelir. Koçluğu bir ayna tutmak gibi düşünebiliriz.

Günün mottosu: Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlara ulaşmaya çalışmaktan bıkmadınız mı?

Koç kimdir?

Danışanına tamamen odaklanarak dinleyen, mükemmel bir dinleyici, danışanın anlattıkları kadar ne söylediği , nasıl söylediği ile ilgilenen yani beden dili, mimikleri, ses tonunu fark edip profesyonelce ona odaklanıp o dinlenebilirliğin keyfini yaşatan mükemmel bir dinleyici.

Etkin sorular soran, karşı tarafın potansiyelini ortaya çıkaran, inanç kalıplarını sorgulamasını, ezberlerini bozup ezberlerinin dışına çıkmasını, farklı düşünmesini sağlayan bir soru sorma uzmanı, özgüven aşılayıcı, motivasyon uzmanı. Asla eleştirmez, yargılamaz sorgulamaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir